Optika na vzduchovku

Potřebujete vybrat optiku na vzduchovku ? Poradíme …

Nejste spokojeni s běžnými mířidly na vaší zbrani nebo chcete posunout vaši střelbu na vyšší úroveň? Přečtěte si náš článek s praktickými tipy a radami, jak vybrat optiku pro vzduchovku.

Reflexní zaměřovač (kolimátor) versus puškohled

Mezi základní typy optických zaměřovačů patří reflexní zaměřovač, známý také jako kolimátor, a puškohled. Reflexní zaměřovač nepřibližuje cíl, ale slouží k lepšímu zaměření pomocí bodu promítaného na sklo zaměřovače. Reflexní zaměřovač využívá světelný bod pro tuto účel. Na druhou stranu puškohled přiblíží cíl a promítne na něj kříž, který se může lišit u různých typů puškohledů.

Rozdíl mezi puškohledem a reflexním zaměřovačem

Pokud je výběr optiky pro vzduchovku pro vás novou záležitostí, mějte na paměti, že její cena se může pohybovat až v několika tisících korun. V některých případech cena puškohledu nebo reflexního zaměřovače může dosáhnout ceny samotné zbraně. Nemějte strach, to je normální a investice do kvality se vám opravdu vyplatí.

 

Jak vybrat puškohled pro vzduchovku

Při střelbě na větší vzdálenosti jsou puškohledy velmi užitečným nástrojem. Dokážou přiblížit cíl až 4-32x. Při výběru puškohledu pro vzduchovku musíte znát základní parametry optických zaměřovačů. Běžný střelec si vystačí s parametry 4x32, kde 4 znamená zvětšení a 32 označuje průměr objektivu, který ovlivňuje světelnost.

 

  1. Korekce paralaxy

Puškohledy mohou mít buď pevnou (fixní) nebo variabilní paralaxu. Co to znamená? Pevná paralaxa znamená, že je zaostřený pouze na určitou vzdálenost a nemůžete ho příliš upravit. Základní puškohledy obvykle mají pevnou paralaxu pro vzdálenost 10-15 metrů. V naší nabídce najdete tyto puškohledy v sekci "puškohledy bez paralaxy".

 

Naopak variabilní paralaxa (označovaná jako AO = Adjustive Objective) umožňuje korekci dle vlastních potřeb. Můžete snadno zaostřit puškohled na cíl umístěný na jakékoli vzdálenosti (samozřejmě v rozsahu puškohledu). Každá varianta má své výhody a nevýhody. Puškohledy s korekcí paralaxy jsou vhodné pro všechny, kteří nemají perfektní zrak nebo chtějí střílet na různé vzdálenosti.

 

  1. Čočka

Vždy si vyberte puškohled, který má čistý a ostrý obraz až k okrajům čočky. Doporučujeme skleněnou čočku, která je čirá a nezamazaná.

 

  1. Průměr objektivu a tubusu

Čím větší světelnost požadujete, tím větší objektiv si vyberte. Mějte však na paměti, že větší objektiv znamená také těžší puškohled. Vyšší hmotnost může být nepraktická zejména při pohybu. Proto doporučujeme volit průměr 32 mm, který je kompromisem. Velikost objektivu je také úzce spojená s průměrem tubusu mezi okulárem a objektivem. Standardní rozměr je 1 palec (25,4 mm), ale u dražších modelů s vyššími nároky na kvalitu se používá průměr 30 mm.

 

Puškohledy jsou vyráběny s různými typy tubusu. Doporučujeme zvolit kovový tubus.

 

  1. Zvětšení

Podobně jako paralaxa může být i zvětšení buď variabilní nebo pevné. Variabilní zvětšení je praktičtější a má širší použití. Nejčastější rozsah zvětšení je 3-9x, ale existují i puškohledy s maximálním zvětšením 32x.

 

Pro vzduchovku si vystačíte se zvětšením 4x nebo 6x. Obecně platí, že čím větší zvětšení, tím menší zorné pole a tím obtížněji udržíte cíl ve středu. U puškohledů s pevným zvětšením nemůžete hodnotu upravit, musíte se spokojit s danými parametry. Nejběžnější zvětšení pro vzduchovky je obvykle 4x nebo 6x.

 

  1. Průchod světla

Zde platí jednoduché pravidlo - čím vyšší koeficient propustnosti světla, tím lépe. Při snížené viditelnosti si to jistě oceníte.

 

  1. Kříž

Jak jsme již zmínili na začátku, kříž je charakteristickým znakem puškohledu. Existuje celá řada typů kříže. Pro vzduchovku doporučujeme tzv. MilDot (Miliradian Dot). Velmi populární je také kříž 30/30. Buďte však opatrní, levnější puškohledy nemusí mít standardizovaný kříž. To znamená, že jejich rozměry se nemusí shodovat s normou.

 

Osvětlené kříže jsou také oblíbené. Při střelbě za špatných světelných podmínek vám mohou pomoci, ale jsou obzvláště užitečné při střelbě proti světlu nebo za zhoršených viditelných podmínek.

 

Základní otázky při výběru puškohledu

  1. Jsem běžný uživatel a střílím obvykle na vzdálenost 10-15 metrů. Jaký puškohled bych si měl vybrat?

V takovém případě vám pravděpodobně postačí puškohled 4x32.

 

  1. Střílím na různé vzdálenosti a snažím se o střelbu na větší vzdálenosti. Jaký puškohled bych si měl vybrat?

Určitě si vyberte puškohled s možností manuální korekce paralaxy a variabilním zvětšením minimálně 3-9x. K této konfiguraci odpovídá puškohled Nikko Stirling 3-9x40 Iluminate 

 

  1. Střílím za různých podmínek a jsem vášnivý střelec. Který puškohled je pro mě vhodný?

Takového střelce uspokojí pouze řada Valiant nebo Walther PRS, které mají speciální čočky a jsou navrženy pro náročnou střelbu.

 

Tip na závěr: Nepokoušejte se sami opravovat puškohledy nebo je rozebírat na součástky. Některé vyšší modely puškohledů jsou naplněné inertním plynem. Z bezpečnostních důvodů je nedemontujte sami!

Záznamy nebyly nalezeny...