Novela zákona o zbraních 2021 - zbraně kategorie C-I a D

Zbraně patřící do kategorie C-I lze zjednodušeně charakterizovat jako zbraně, které podléhají registraci, avšak nevyžadují držbu zbrojního průkazu. Do této kategorie spadají následující typy zbraní:

  1. Zbraně, které byly znehodnoceny dle předpisů Evropské unie. Toto se týká pouze zbraní, které byly znehodnoceny po účinnosti zákona, tedy po 30. lednu 2021. Zbraně znehodnocené do tohoto data zůstávají v kategorii D a mohou být nadále prodávány jako kategorie D. Klíčovým faktorem je datum znehodnocení, které je uvedeno v dokladech o znehodnocení zbraní. Přibližným orientačním údajem může být rok znehodnocení vyražený na zbrani vedle znehodnocovací značky.

 

  1. Expanzní zbraně, které splňují podmínky dovoleného výrobního provedení. Sem spadají například "plynovky," tj. palné zbraně určené k výstřelu dráždivé látky, a také poplašné zbraně pro slepé náboje. Tyto podmínky jsou stanoveny nařízením vlády a mají za cíl zabránit snadné úpravě těchto zbraní na ostré. Expanzní zbraně, které těmto podmínkám nevyhovují, nespadají do kategorie C-I, ale do kategorie A-I. Existují však expanzní zbraně, které byly před účinností zákona (do 30. ledna 2021) označeny jako kategorie D. Tyto zbraně zůstávají v kategorii D a mohou být nadále prodávány jako kategorie D.

 

  1. Jednoranové nebo dvouranové palné zbraně určené pro dělené střelivo. Sem spadají moderní předovky, což jsou jednohlavňové nebo dvouhlavňové zbraně bez historické předlohy, které se nabíjí odděleně prachem a střelou. Moderní repliky historických předovek byly přeřazeny do historických zbraní a zůstávají v kategorii D. Důležité je, že nový zákon nerozlišuje podle druhu zápalu. Kategorie C-I nyní zahrnuje i předovky odpalované brokovou zápalkou, které byly dříve v kategorii C. Pokud byly konkrétní zbraně tohoto typu ověřeny jako kategorie D před 1. únorem 2021, zůstávají v kategorii D. Ty, které byly dosud řazeny do kategorie C, nyní spadají do kategorie C-I.

 

  1. Palné zbraně určené pro náboje typu Flobert, náboje ráže 4 mm M20 nebo střelivo určené pro střelecký výcvik s obdobnou kinetickou energií. Do kategorie C-I byly zařazeny také flobertky, a to bez předchozího omezení úsťové energie na 7,5 J. To znamená, že nové flobertky a další podobné zbraně mohou být silnější a sloužit jako sportovní i lovecké zbraně. Pro flobertky, které byly ověřeny jako kategorie D před 1. únorem 2021, zůstává tato kategorizace.

 

  1. Plynové zbraně s ráží nad 6,35 mm, s výjimkou paintballových zbraní. Bylo učiněno nedopatření ve zpracování zákona ohledně plynových zbraní, kde limit úsťové energie měl být nahrazen limitem ráže. Toto nedopatření bude opraveno v návrhu změny zákona o zbraních. Tato kategorie momentálně neomezuje plynové zbraně, neboť téměř neexistují takové zbraně, které by splňovaly nový limit ráže a zároveň měly nižší úsťovou energii než 16 J.

 

  1. Palné zbraně určené pro výcvik s úsťovou energií do 20 J. Sem spadají zbraně na střelivo typu FX Simunition, které obsahuje značkovací látku a slouží k realistickému výcviku boje střelnými zbraněmi. Důležité je si uvědomit, že kategorie C-I se týká zbraní, nikoli střeliva. Proto platí pouze pro zbraně určené výlučně pro tento typ střeliva.

 

  1. Signální zbraně pro signální náboje do ráže 16 mm. Do této kategorie nově spadají i signální zbraně s maximální ráží 16 mm. Zákon však neplatí pro signalizační prostředky na bázi pyrotechniky. Signální zbraně ověřené jako kategorie D před 1. únorem 2021 zůstávají v této kategorii.

 

  1. Elektrický zneschopňující prostředek (taser) založený na principu střelné zbraně. Tasery jsou zbraně, které vystřelují dráty s elektrodami, aby ochromily cíl. Dříve byly často nezařazené nebo označovány jako kategorie A, ale nyní jsou explicitně zařazeny do kategorie C-I.

 

Podmínky pro získání zbraní kategorie C-I

 

K získání zbraní patřících do kategorie C-I není zapotřebí zbrojní průkaz, avšak nabyvatel musí splnit určité podmínky a o převodu zbraně informovat policii. Pro nabývání zbraní kategorie C-I platí následující základní podmínky: nabyvatel musí být starší 18 let, být plně svéprávný a mít aktuální pobyt na území České republiky. Nemusí se jednat o trvalý pobyt, stačí i dočasný. Klíčové je, aby nabyvatel zbraně kategorie C-I měl oficiální kontaktovatelnou adresu. Prodejce zbraní je povinen ověřit, zda jsou tyto podmínky splněny. Nezbytné informace lze získat z občanského průkazu nebo pasu nabyvatele. (Omezení svéprávnosti bývá často uvedeno v občanském průkazu, ačkoli ne vždy; pokud nabyvatel nemá v občanském průkazu uvedeno omezení svéprávnosti a policie při ohlášení zbraně zjistí, že podmínky nejsou splněny, prodejce nenese žádnou odpovědnost, neboť soukromá osoba nemůže toto omezení zjistit jinak než z oficiálního dokladu.)

 

Další požadavkem je bezúhonnost. I když pro zbraně kategorie C-I není požadavek tak přísný jako u držitelů zbrojního průkazu, zákon stále vylučuje nabyvatele, kteří spáchali závažné trestné činy. V této souvislosti se vztahuje § 22 (bezúhonnost) na úmyslné trestné činy. Pro ostatní trestné činy se neprovádí kontrola pro účely získání zbraně kategorie C-I. Kontrola bezúhonnosti není povinností prodejce – policie zajišťuje tuto kontrolu po oznámení převodu zbraně a může si vyžádat výpis z rejstříku trestů. Pokud nabyvatel nesplňuje podmínky, policie může zbraň zabavit v souladu se zákonem o zbraních. Toto však není trestný čin ani přestupek, a tak nabyvatel ani prodejce nejsou vystaveni trestnímu stíhání – zbraň je pouze dočasně zabavena, dokud se situace nevyřeší.

 

Zdravotní způsobilost je u držitelů zbraní kategorie C-I méně striktní než u držitelů zbrojního průkazu. Pravidelné zdravotní prohlídky nejsou požadovány, a proto zbraně kategorie C-I lze získat bez lékařského potvrzení. Pokud však vzniknou oprávněné pochybnosti o změně zdravotního stavu nabyvatele a o možnosti ohrožení života nebo zdraví, může policie nařídit mimořádnou zdravotní prohlídku, stejně jako u držitelů zbrojního průkazu. Pokud tato prohlídka potvrdí problémy, může být zbraň zabavena.

 

Obě strany – prodávající a kupující – jsou povinny oznámit převod zbraně do 10 pracovních dnů na příslušném útvaru policie (odbor zbraní a střeliva). Ohlášení probíhá na oficiálním formuláři, který je dostupný u příslušného útvaru nebo na webu www.gunlex.cz/formular. Oba účastníci musí uvést své identifikační údaje a údaje druhé strany – prodávající musí uvést své údaje a údaje kupujícího, a kupující musí uvést své údaje a údaje prodávajícího. U zbraní kategorie C-I není třeba předkládat samotnou zbraň při ohlášení. Ohlášení lze provést osobně, poštou, datovou schránkou, e-mailem s elektronickým podpisem nebo jiným ověřeným způsobem. Pro zbraně kategorie C-I se nevystavuje průkaz zbraně, ačkoli nabyvatel může požádat o potvrzení o provedení ohlášení (viz formulář). Držitel zbraně kategorie C-I však není povinen mít toto potvrzení u sebe a není povinen při kontrole prokazovat, že zbraň byla řádně ohlášena - tuto informaci si zjistí policie z centrálního registru zbraní. Za ohlášení zbraně kategorie C-I se neplatí žádný poplatek.

 

Manipulace se zbraněmi kategorie C-I

 

Manipulace s zbraněmi kategorie C-I je striktně omezena. Držitel těchto zbraní nesmí na veřejnosti nosit ani jakkoli manipulovat s nimi v případě, že je pod vlivem alkoholu nebo návykových látek. Dále je zakázáno převést vlastnictví zbraně nebo střeliva do ní na osobu, která nesplňuje základní podmínky, tedy věk minimálně 18 let, plnou svéprávnost a aktuální pobyt na území České republiky. Toto omezení lze obejít pouze v situaci, kdy by taková osoba disponovala povolením k vyvážení zbraně z ČR (zbrojní průvodní list pro vývoz).

 

Není-li osoba s alespoň 18 lety a plnou svéprávností trvale usídlena na území ČR, je povoleno jí přenechat zbraň – tedy půjčit bez dohledu. Při předávání zbraně má však osoba přenechávající zbraň povinnost informovat osobu, které zbraň půjčuje, o povinnostech, které musí dodržovat při manipulaci se zbraní (samotná dodržování těchto povinností je ale zodpovědností osoby, které byla zbraň předána).

 

Svěření zbraně (což zahrnuje půjčení pod dohledem oprávněné osoby) je u zbraní kategorie C-I povoleno za stejných podmínek jako u zbraní kategorie B, C nebo D. Co se týče zabezpečení zbraní kategorie C-I, platí stejné požadavky jako u zbraní kategorie D. To znamená, že držitel není povinen mít zbraně v trezoru, ale je povinen zajistit jejich přiměřenou ochranu před krádeží, ztrátou a zneužitím.

 

Střelba ze zbraní kategorie C-I je povolena tam, kde nehrozí ohrožení života, zdraví, majetku nebo veřejného pořádku. Výjimkou jsou zbraně na dělené střelivo ("moderní předovky"), ze kterých je povoleno střílet pouze na střelnici nebo na místech, která povoluje zvláštní právní předpis (například při nutné obraně). Nošení zbraní kategorie C-I podléhá stejným pravidlům jako nošení jiných zbraní, avšak detaily budou popsány v následujícím článku, protože podmínky pro viditelné nošení zbraní se výrazně liší.

 

Palné zbraně kategorie D

 

I u palných zbraní, které patří do kategorie D, došlo k několika změnám. První významnou změnou je zákaz převodu palné zbraně kategorie D na osobu, která nemá trvalý pobyt na území České republiky, ledaže by tato osoba předložila povolení k vývozu této zbraně do zahraničí (zbrojní průvodní list pro vývoz). Dále již nelze palné zbraně kategorie D trvale vyvážet ani dovážet bez zbrojního průvodního listu.

 

Nově do kategorie D spadají i neaktivní torza zbraní, které byly poškozeny vlivem přírodních živlů nebo působením času. Tato úprava má zabránit situacím, kdy by držitel mohl být stíhán pro nedovolené ozbrojování kvůli zkorodované části zbraně, kterou našel například na venkově nebo na půdě. Nyní platí, že pokud jsou všechny hlavní součásti takové zbraně tak poškozené, že jsou nenávratně nefunkční, tato zbraň je klasifikována jako kategorie D, a to bez ohledu na její původní kategorii.

 

Další změny v kategorii D jsou spíše technického charakteru, neboť se nemění samotná kategorie zbraní. Došlo k rozšíření definice paintballových zbraní. Nově tato definice nezahrnuje pouze zbraně určené k vystřelování značkovacích látek, jak tomu bylo dříve, ale také plynové zbraně vystřelující neletální projektily, určené pro sportovní, výcvikové nebo rekreační účely. Paintballové zbraně v kategorii D zahrnují i různé typy airsoftových zbraní, vrhačů gumových kuliček RAM a podobně.

 

Definice historických zbraní se také rozšířila, nyní zahrnuje nejen originály vyrobené před rokem 1890, ale také jedno- a dvouranné palné zbraně s doutnákovým, kolečkovým, křesadlovým nebo perkusním zámkovým systémem, které byly zkonstruovány před rokem 1890, včetně replik historických zbraní. Do kategorie D byly také zařazeny repliky historických jehlovek zkonstruovaných do roku 1880.

Záznamy nebyly nalezeny...