Luky, kuše

Lukostřelba rubrika

Jaké jsou typy luků?

Luk, také známý jako lukostřelná zbraň, je jedním z nejstarších mechanických střelných zařízení. Během historie byl luk využíván především k lovu, ve válkách a k obraně. V současné době je v České republice lovu s lukem, stejně jako u kuší, zakázáno zákonem o zbraních a střelivu. Nicméně luki jsou stále oblíbené pro sportovní a rekreační střelbu a v některých zemích se stále používají k lovu. Luky byly také v minulosti využívány k rozdělání ohně, jako hudební nástroje nebo pro vrtání otvorů.

Vznik luku se datuje až do staršího paleolitu a předpokládá se, že jeho původ je v území dnešní Afriky. Objev luku a šípu je považován za jeden z nejvýznamnějších objevů lidstva, hned po objevení řeči a ohně. Lidé používali luky k lovu zejména sudokopytníků. Obecně se postupem času zdokonalovala výroba luků a můžeme najít různé typy luků s rozdílnou konstrukcí, použitým materiálem a účelem.

Luky se dělí podle svého účelu na:

  1. Cvičné luky: Jsou vhodné pro začátečníky, kteří se chtějí naučit základy lukostřelby. Tyto luky obvykle mají plastový nebo dřevěný střed a jsou vybaveny tětivou, základkou šípu a lůžkem pro šíp na tětivě. Při výběru cvičného luku je důležité správně zvolit velikost, aby nedocházelo k poškození luku nebo zdravotním problémům.
  2. Sportovní luky: Sportovní luki jsou oblíbeným typem mezi lukostřelci. Skládají se z kovového středu, nejčastěji z duralu, a dvou ramen vyrobených ze dřeva nebo karbonu. Většina sportovních luků má kompatibilní střed a ramena. Sportovní luky se používají při střelbě na terč (např. sestavy WA, 3D závody) a také na olympijských disciplínách na 70 metrů. Díky svému využití na olympijských hrách jsou sportovní luky často nazývány "luky olympijské". Můžeme je dále rozdělit na středové a mimostředové sportovní luky.
  3. Lovecké luky: Luky původně sloužily k lovu zvěře a později také k boji. V České republice je v současnosti jejich použití k lovu zakázáno zákonem o zbraních a střelivu, který luky považuje za zbraně. Lovecké luky mají typicky nátahovou sílu alespoň 40 liber, jsou přesné, rychlé a snadno ovladatelné. Pro lov (mimo ČR) se často používají kladkové luky s dlouhou výdrží a kvalitním zpracováním. Jedním z výrobců těchto luků je společnost Bear Archery.

Luky se dále dělí podle své konstrukce na:

  • Reflexní luky: Reflexní luky jsou vhodné pro začátečníky, rekreační i sportovní střelbu. Jsou snadno ovladatelné, mají tradiční konstrukci a vycházejí z koncepce nájezdnických luků. Reflexní luky se dále dělí na sportovní a lovecké, které byly zmíněny dříve. Oba tyto typy se liší délkou luku, váhou a nátahovou silou. Obecně platí, že lovecké luky jsou vhodné na střelbu do 30 metrů, zatímco se sportovním lukem lze zasáhnout cíl až do 70 metrů. K lovu se také používají kladkové luky.
  • Kladkové luky: Luky kladkového typu představují nejnovější a nejmodernější variantu luků. Jsou široce využívány pro lov a sportovní střelbu. Obecně platí, že kratší kladkové luky jsou vhodné pro lovecké účely v terénu, zatímco delší varianty jsou preferovány při sportovních aktivitách. Při nákupu kladkových luků je často nutné dokoupit příslušenství. Mezi nejčastěji doporučované příslušenství patří základka pro šíp, zaměřovač, stabilizátor, průhled tětivy a vypouštěč tětivy.
 
 
Jaké jsou typy kuší?

Kuše, také známá jako samostříl, je střelná zbraň, která byla hojně využívána ve středověku pro lov a boj. V dnešní době se kuše používá převážně pro sportovní a závodní střelbu, ačkoli v některých zemích je stále užívána i k lovu.

V České republice patří kuše mezi tiché zbraně, protože výstřel je relativně tichý a bez záblesku. Kvůli tomu jsou kuše, stejně jako luky, zakázány pro lov. Používání kuší je upraveno zákonem o zbraních a střelivu. Kuše jsou obvykle vyrobeny z materiálů jako dřevo, ABS plast, kompozit, hliníko-uhlíkové slitiny nebo karbon. Jejich hlavními výhodami jsou dlouhý dostřel, velká razance výstřelu a snadnější ovládání a míření na cíl.

kuse-poe-lang-tacticals

Existuje několik typů kuší, které se dělí podle účelu střelby:

    • Kuše pro rekreační střelbu: Jsou určeny pro relaxační a zábavnou střelbu.
    • Kuše pro sportovní terčovou a závodní střelbu: Tyto kuše jsou navrženy pro precizní terčovou střelbu a účast na soutěžích.
    • Kuše pro terčovou střelbu s dostatečným výkonem pro lov: Tyto kuše mají dostatečný výkon a sílu pro lov.

    Kromě toho se kuše mohou dělit podle jejich konstrukce:

      • Pistolové kuše: Jsou vhodné pro začátečníky a rekreační střelbu. Mají malou velikost a jsou poměrně přesné na kratší vzdálenosti.
      • Reflexní kuše: Jsou tradičními typy kuší, které se používají pro sportovní a závodní střelbu a někdy i pro lov. Mají největší sílu a dostřel a jsou velmi přesné.
      • Kladkové kuše: Tyto kuše jsou používány pro terčovou i loveckou střelbu mimo území České republiky. Mají vynikající dynamiku a střelí přesně na větší vzdálenosti. Kladkové kuše mají nižší nátahovou sílu, kterou kompenzují pomocí kladkami v lučišti.
     

    Kuše se skládá z těla vyrobeného z různých materiálů, jako jsou slitiny hliníku, uhlíku a tvrdého plastu, a lučiště s mnoho-vláknovou tětivou. Síla kuše není závislá na fyzické síle střelce, a proto se často používají mechanické natahovače, které usnadňují natahování kuše. Existuje také různé příslušenství, které zlepšuje střelbu z kuše, včetně tlumičů tětivy a optických zaměřovačů. Kuše vyžaduje pravidelnou údržbu pomocí vosku na tětivu a maziva na spouštěcí mechanismy.

    Při výběru šípu pro kuši je důležité dbát na správné parametry šípu odpovídající parametrům kuše. Použití nesprávného šípu může způsobit poškození kuše.

    Kde je možné střílet z luku a kuše ?

    Pro mnohé lučištníky a kušníky znamená "domov" místo, kde se mohou volně věnovat své vášni pro střelbu. I když jste doma, nezapomínejte však na důležitost bezpečnosti. Je důležité myslet na sebe i na lidi ve vašem okolí.

    Pokud máte doma možnost vytvořit si domácí střelnici, můžeme vám pomoci s vybavením. V závislosti na síle vašeho luku budete potřebovat klasické slaměné dopadliště nebo terčovnici. Dobře poslouží také deska na dřevěné konstrukci, starý koberec nebo dokonce staré pneumatiky.

    Důležité je jasně vyznačit střeleckou zónu, aby všichni věděli, kde se nemají pohybovat. Pokud je to možné, můžete střelnici oplotit, což zajišťuje ideální zabezpečení. Měli byste také zajistit, aby se k zbrani nemohly dostat například děti nebo lidé, kteří nejsou obeznámeni s bezpečným zacházením se zbraněmi. Je důležité zabránit možným úrazům, které by mohly postihnout vás nebo někoho kolem vás.

    Střelnice

    Pokud jde o střelbu z kuše nebo luku, nejbezpečnější a nejspolehlivější možností je navštívit specializovanou střelnici. Můžete ji navštěvovat samostatně nebo se připojit k nějakému střeleckému oddílu. Střelnice sice vyžaduje platbu, ale poskytuje maximální bezpečnost a klid pro střelbu. Obvykle nabízí různé typy střeleckých stanovišť, které můžete využívat. Můžete také experimentovat s různými terči a objevovat disciplíny, které vás baví a ve kterých jste nejlepší.

    Další výhodou návštěvy střelnice je přítomnost instruktora, kterého si můžete najmout za poplatek. Tato osoba vám poskytne odborné rady a zajišťuje vaši bezpečnost při střelbě.

    Jinde

    Pokud se rozhodnete střílet doma na vlastní pěst, je důležité dodržovat zákony a bezpečnostní předpisy. Vždy střílejte pouze na terče a nikdy na živé stromy, zvířata nebo kolemjdoucí. Prostor musí být zabezpečen tak, aby se nikomu nic nestalo. Pokud vás láká střelba na terče ve tvaru zvířat, můžete si je pořídit.

    Může se stát, že vás při střelbě osloví myslivec nebo lesní správce, kteří budou kontrolovat vaši střelbu a zajišťovat bezpečnost v okolí. V případě, že nevyhovujete bezpečnostním předpisům nebo ohrožujete ostatní, mohou vám zakázat střelbu.

    Pokud teprve začínáte s střelbou a nejste ještě zkušení, můžete využít služeb střeleckých center. Tyto centra jsou otevřena v letních měsících na různých místech po celé České republice, především na hradech a zámcích. Můžete se také zúčastnit tréninku střeleckého spolku a získat tak zkušenosti od zkušených střelců.

    Pamatujte vždy na bezpečnost při střelbě a respektujte předpisy a zákony týkající se používání zbraní. Vaše zábava s lukem nebo kuší by neměla ohrožovat bezpečnost vás ani ostatních lidí.

    Jak zacházet s kuší ?

    Kde je ideální místo pro střelbu?

    Kuše je zbraň s vysokou silou a průrazností, proto je zásadní, abyste zabezpečili, že při střelbě nikoho neohrozíte.

    Střelba z kuše

    Nejlepším místem pro střelbu z kuše je samozřejmě střelnice. I když je nutné platit za střelecký čas a máte tak omezenou dobu, jedná se o nejbezpečnější variantu. Pokud preferujete střelbu doma, máme pro vás několik praktických rad:

    • Ohraničte střelný prostor páskou nebo plotem a dostačující cedulkou upozorněte kolemjdoucí na nebezpečí v této zóně.
    • Mějte dostatečnou vzdálenost, která závisí na typu kuše a šípů. Informujte se o dostřelu při nákupu.
    • Pořiďte si kvalitní terčovnici. Pokud nechcete kupovat, můžete použít plný pytel starých hadrů, ale měl by být dostatečně naplněný.
    • Zajistěte, aby se vystřelené šípy nikomu neublížily v případě, že minete terč. Vytvořte vhodnou ochrannou bariéru.

    Jak správně střílet z kuše?

    Střelba z kuše není tak složitá jako u luku, a zvládne ji téměř každý. Přesto je důležité dodržovat několik pravidel pro bezpečnost a efektivitu střelby.

    Zde jsou dvě nejdůležitější pravidla:

    1. Nikdy nestřílejte bez šípu. Je důležité vždy střílet s nabitým šípem, abyste se vyhnuli poškození kuše.
    2. Nikdy nedávejte ruce do dráhy tětivy, zejména když je kuše natažená. Buďte zejména opatrní se svými prsty, kterými držíte zbraň.

    A teď další zásady:

    1. Postoj - mějte pevný a stabilní postoj. Stůjte bokem k terči s nohama rozkročenýma asi ve šíři ramen.
    2. Míření - záleží na typu kuše. Pokud používáte historickou kuši s pákou, nikdy ji nepodkládejte do ramene. Držte kuši jednou rukou v těžišti a druhou rukou pouze stiskněte spoušť. Nepřidržujte zbraň příliš pevně, ale držte ji jemně, podobně jako u pušky. Pokud používáte moderní sportovní nebo loveckou kuši, musíte ji naopak opřít a mírně přitlačit k rameni.
    3. Spoušť - pamatujte si, že kuše je zbraň s velkou silou. Spoušť byste měli stisknout lehce a plynule. Nelekněte se, když kuše vystřelí, abyste nedošlo k neočekávanému pohybu, který by mohl střelu odklonit od terče.

    Péče o kuši

    1. Používejte správné šípy, které odpovídají minimální hmotnosti pro váš typ kuše.
    2. Pravidelně měňte obvaz tětivy a promazávejte ji speciálním včelím voskem po každých 15-20 výstřelech.

    Pamatujte si, že nejlepší je střílet s jednou konkrétní kuší, abyste se naučili její vlastnosti a byli schopni se o ni správně starat. Důkladné znalosti a péče o vaši kuši jsou klíčové.

    Jak vyměnit tětivu u luku nebo kuše ?

    Výměna tětivy u kuše je důležitou údržbou, kterou byste měli provádět pravidelně. Při této činnosti je však důležité dbát na bezpečnost a přesně dodržovat postup. Pokud nejste zkušeným odborníkem, je lepší tuto činnost svěřit profesionálům, kteří mají potřebné znalosti a zkušenosti.

    Rozhodnete-li se však provést výměnu tětivy sami, je nezbytné dodržovat pečlivé pokyny. Začněte tím, že připravíte veškeré potřebné nástroje a materiály, včetně nové tětivy a napínáku. Pracovat budete na zemi, přičemž kuši budete mít před sebou orientovanou tak, jakoby jste z ní stříleli.

    Napínák tětivy je jedním z vychytávek, který vám usnadní výměnu. Smyčky napínáku navlečte na konce ramen kuše tak, aby byl podél tětivy, kterou budete měnit. Poté pomocí natahovače napněte tětivu, což znamená ukotvit jej středem provázku o kuši a zaháknout háčky za napínák. Poté postavte kuši na špičku a madly natahovače táhněte nahoru, dokud není napínák natažený a drží tětivu v napnutém stavu. Teprve poté můžete povolit tětivu a odstranit ji.

    Důležité je zajistit, že nová tětiva správně sedí a jsou provléknuty očky napínáku. Poté kuši znovu postavte na špičku a pomalu povolte napínák spolu s tětivou. Buďte velmi opatrní a postupujte plynule, abyste zabránili případným nehodám.

    Je třeba zdůraznit, že péče o tětivu je důležitá, a proto byste měli pravidelně kontrolovat její stav a v případě potřeby ji měnit. Vždy se řiďte pokyny výrobce a v případě jakýchkoli pochybností nebo nejistot se obraťte na odborníky, kteří vám mohou poskytnout potřebné rady a pomoci.

    Při výměně tětivy luku je také důležité dodržovat přesné postupy a bezpečnostní opatření. Pokud nejste zběhlí v této oblasti, je lepší nechat tuto činnost na odbornících, kteří mají potřebné znalosti a zkušenosti. U kladkových luků je proces výměny složitější a vyžaduje specifické postupy. Nebojte se konzultovat své potřeby a případné otázky s odborníky, kteří vám mohou poskytnout profesionální servis a zajištění správného fungování vašeho luku.

     
    Jak vybrat luk?

    Před tím než si vyberete luk, je důležité rozhodnout se mezi reflexním a kladkovým lukem. Zde je přehled jejich vlastností:.

    1. REFLEXNÍ LUK

    Pro začátečníky se doporučuje reflexní luk. Tyto luky mají tradiční konstrukci s tětivou a pružným lučištěm, která se používá již tisíce let. Ramena reflexního luku jsou prohnutá dopředu směrem k terči, čímž vytvářejí jednoduchou kladku. Reflexní luky jsou vhodné pro sportovní, loveckou i rekreační střelbu..

    60229-1_set-luk-schield-crusader-21
     
    7518_copy-of-copy-of-untitled--1

    2. KLADKOVÝ LUK

    Kladkové luky jsou pojmenovány podle asymetrických kladků na obou koncích lučiště. Tento typ luků rozloží napínací sílu nerovnoměrně během nátahu. Lukostřelec tak vyvíjí největší sílu na začátku nátahu a na konci je menší odpor. Tím se tětiva udržuje déle natažená, což je přínosné zejména pro lovce, kteří čekají na správný okamžik pro vypuštění šípu.

     

    KLÍČOVÁ KRITÉRIA PRO VÝBĚR LUKU

    Při výběru luku je důležité znát následující informace:

    • Provedení luku (pro leváka / praváka)
    • Napínací síla luku (v librách)
    • Délka nátahu (v palcích)
    • Délka a velikost luku (v palcích)

    Převody jednotek:

    1. 1 palec (inch) = 2,54 mm
    2. 1 libra (lb) = 0,45 kg

    PROVEDENÍ LUKU

    Je důležité vybrat luk odpovídající vaší dominantní ruce. Pokud jste pravák, tětivu natáhněte pravou rukou, mířte pravým okem a luk držte v levé ruce. Levák postupuje opačně. Luky pro praváky se obvykle označují jako RH (right hand), pro leváky LH (left hand). Existují také oboustranné luky.

    NAPÍNACÍ SÍLA

    Síla nátahu je obvykle uvedena na ramenech luku a udává se v librách. Obecně platí, že člověk by měl být schopen natáhnout luk 11krát s výdrží sedm sekund a dvousekundovou pauzou při uvolnění. Pokud to nedokážete, volte slabší luk. Pokud máte rezervu, můžete zkusit silnější luk. Je důležité nepřeceňovat své síly, abyste se nezranili.

    VHODNOST LUKU PODLE NAPÍNACÍ SÍLY

      • 10–20 lb – děti do 13 let
      • 20–28 lb – junioři
      • 28–35 lb – ženy
      • Nad 35 lb – muži

    DÉLKA NÁTAHU

    Délka nátahu určuje potřebnou délku šípu. Pro zjištění délky nátahu použijte skládací metr. Opřete konec metru pod krční jamku a s nataženými rukama držte metr prsty na obou stranách. Odečtěte délku nátahu tam, kde dosáhnou prostředníčky. Tuto délku převeďte na palce. 1 palec = 2,54 cm.

    DÉLKA A VELIKOST LUKU

    Délka luku bývá obvykle uvedena na rameni luku spolu s napínací silou. Následující hodnoty jsou orientační pro reflexní luk (olympijský luk). Nejlepší je však poradit se s prodejcem nebo vyzkoušet luk přímo v prodejně.

    - 66” luk je vhodný pro délku nátahu do 28”

    - 68” luk je vhodný pro délku nátahu do 30”

    - 70” luk je vhodný pro délku nátahu nad 29”

    Pro tradiční lovecké luky, jejichž délka je okolo 60", mohou být vhodné osoby o výšce 160–190 cm. Tyto hodnoty jsou však pouze orientační.

    VÝBĚR ŠÍPŮ

    Pro začátečníky není snadné zorientovat se v nabídce šípů. Existují šípy z různých materiálů, jako jsou dřevěné, laminátové, duralové, karbonové atd. Cenový rozdíl mezi nimi je značný. Začínajícím lukostřelcům se doporučuje začít s levnějšími šípy. Můžete si pořídit 10–20 běžných šípů za cenu kolem 80 Kč/ks. Pokud je ztratíte nebo poškodíte, nebude to takový problém, a postupem času se můžete posunout k lepším šípům.

    Důležité parametry při výběru šípů jsou:

    - Délka šípu, která odpovídá délce nátahu. Zjednodušeně řečeno, délka šípu = délka nátahu.

    - Tuhost šípu (spine) je pro začátečníka méně důležitá, ale pro pokročilé střelce je rozhodující. Nižší číslo značí tvrdší šíp.

    - Tloušťka šípu nehraje při začátku lukostřelby zásadní roli, ale s časem se může stát důležitou, zejména pokud se chystáte účastnit soutěží.

     

    UŽITEČNÉ LUKOSTŘELECKÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ

    Pokud jste se rozhodli pořídit si luk, nezapomeňte na potřebné lukostřelecké příslušenství. Tětiva může způsobovat nepříjemnosti prstům a předloktí. Proto je doporučeno používat ochranné pomůcky, jako jsou chrániče předloktí a lukostřelecké rukavice. Můžete také mazat tětivu vhodným tukem, aby se snížilo její opotřebení. Dále byste neměli zapomenout na toulce na šípy.